Sandały – historia oraz spojrzenie współczesne

Sandały to konstrukcja, której ogólne zasady nie zmieniły się od lat. Już około 10 000 lat temu, na obszarze obecnych Stanów Zjednoczonych chodzili ludzie, którzy nosili na nogach plecionkę, która była swoistym rodzajem obuwia. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym obuwie to zaczęło się upowszechniać.

Dzięki wykopaliskom prowadzonym w Egipcie możemy dziś stwierdzić, że w okresie od IX wieku część społeczeństwa nosiła buty, które dziś nazwalibyśmy sandałami. Do ich produkcji używano liści palmowych oraz łodyg bambusów, a także rozmaitych innych materiałów pochodzenia roślinnego.Wbrew pozorom technika wyplatania butów była jak na tamte czasy dość zaawansowana, gdyż obejmowała rozmaite procesy związane z moczeniem włókna, oddzielaniem go oraz farbowaniem na rozmaite kolory.

Posiadano więc zarówno bardziej specjalistyczną wiedzę, jak i zmysł estetyczny, który nakazywał Egipcjanom stylizować swoje obuwie. Co ciekawe z nici konopnych szyto również okrycie służące jako skarpety, które były tak skonstruowane, by palce mogły przechodzić przez pasek.

Egipcjanie nie byli jedyną cywilizacją, która tworzyła sandały. Buty te stały się domeną większości społeczeństw, w tym również europejskich, w których zimny klimat zasadniczo powinien eliminować takie konstrukcje. Jednakże i tutaj znalazły swoją niszę, dając wytchnienie ludziom w trakcie cieplejszych miesięcy. Natomiast gdy nadchodziła jesień oraz zima dorabiano do nich rozmaite okrycia ze skóry, futra lub innych tekstyliów. Po raz kolejny człowiek udowodnił, że potrafi dostosowywać się do zmiennych warunków oraz że pewne rozwiązania są na tyle uniwersalne, by móc pojawiać się w każdym zakątku kuli ziemskiej.